Obhajcovia titulu Brazílčania i futbalisti domácej Argentíny vypadli na šampionáte Južnej Ameriky už vo štvrťfinále. Brazílčania prehrali po bezgólovej remíze na penalty s Paraguajom, Lionel Messi a spol. zase nezvládli rozstrel proti Uruguaji, s ktorou v normálnej dobe aj po predĺžení hrali nerozhodne 1:1.
|

Dráma v Santa Fe rozhodol uruguajský gólman Fernando Muslera, ktorý chytil v tretej sérii penaltu Carlos Tévez.

Uruguaj sa v semifinále stretne s Peru, ktoré porazilo favorizovanou Kolumbii 2:0 po predĺžení. Štvrtým semifinalistu sa stali futbalisti Venezuely, ktorí nečakane prehrali Čile 2:1.

Brazílčania nedokázali Paraguajskou obranu prekonať, aj po 120 minútach tak stále platil bezgólovej stav. Následný penaltový rozstrel sa ale pre obhajcu prvenstva zmenil v nevídanú nočnú moru.

Zlyhali totiž všetci štyria brazílski strelci Elan, Thiago Silva, André Santos aj Fred a Paraguaycům stačili dva premenené kopy k postupu.
Národná zlyhanie Argentínčanov

Argentína v Santa Fe čoskoro prehrávala po góle Diega Péreza, ale rovnako rýchlo už krátko po štvrťhodine zápasu vyrovnal po Messiho prihrávke Gonzalo Higuaín. Otočiť výsledok ale domáci nedokázali, hoci mali množstvo šancí a už od 38. minúty hral súper bez vylúčeného Péreza.

Sily na hracej ploche sa vyrovnali v závere normálnej hracej doby, kedy dostal druhú žltú kartu aj argentínsky kapitán Javier Mascherano.
Tévez v rozstrele zlyhal a Argentína končia

Argentína čaká na veľkú trofej už 18 rokov od posledného triumfu na Cope América. Šampionát v domácom prostredí a tím s najlepším futbalistom sveta v zostave to mali zmeniť.

Na turnaji ale mužstvo okolo Messiho vyhralo jediný zápas zo štyroch, a to proti Kostarike zložené väčšinou z hráčov do 23 rokov. A domáce médiá vyradenie ťažko niesla.

“Národný zlyhanie,” napísal športový denník Ole na svojom webe. “Koniec sna, ani Messi nás nezachránil,” komentoval list výsledok zápasu, na ktorom mal veľkú zásluhu Muslera svojimi zákrokmi proti rade gólových šancí predovšetkým zo strany Higuaín a Messiho.

Ten čaká na reprezentačný gól v súťažnom zápase od marca 2009 a často čelí kritike, že v národnom drese neodovzdáva výkony ako v Barcelone.
Brazília plače: Je to nespravodlivý výsledok

Futbalisti Brazílie si po nedeľňajšom vyradení vo štvrťfinále majstrovstiev Južnej …

“Ja to za zlyhanie nepovažujem. To je príliš silné slovo. Urobili sme pre víťazstvo všetko. Nie som z toho šťastný, ale s výkonmi hráčov som spokojný,” povedal argentínsky tréner Sergio Batista.

Rovnako ako jeho predchodca Diego Maradona, ktorého tím vlani vypadol vo štvrťfinále majstrovstiev sveta, nesplnil cieľ. Rezignáciu ale neberie do úvahy. “Na to som nepomyslel. Musím pokračovať v práci, ktorú som začal pred piatimi šiestimi mesiacmi. Dôležité je majstrovstvá sveta 2014,” dodal Batista.

V Córdobe sa na gól čakalo vyše 100 minút hry, ako zápas rozhodol Carlos Lobaton ao desať minút neskôr spečatil výhru Peruánci Juan Manuel Vargas. Kolumbijčania, ktorí v základnej skupine nechali za sebou aj Argentínu, mali pritom výhru na dosah, ale kanonier FC Porto Radamel Falcao v 65. minúte netrafil z penalty bránku.

Semifinále si prvýkrát zahrá Venezuela

Venezuela v základnej skupine neprehrala a nazbierala päť bodov rovnako ako obhajcovia titulu z Brazílie, na rozdiel od nich ale svoje štvrťfinále zvládla. Do vedenia ju v prvej polovici hlavou poslal Oswaldo Vizcarrondo, o víťazný gól sa potom deväť minút pred koncom zápasu postaral Gabriel Cichero.

Tím Čile pritom mal po zmene strán prevahu, dostával sa do radu šancí a zdalo sa len otázkou času, kedy rozhodne. “Mali sme šťastie vo chvíľach, keď sme to potrebovali,” vyhlásil venezuelský tréner César Farias. Jeho zverenci ešte nikdy nehrali na majstrovstvách sveta, do semifinále Copy Ameriky postúpili prvýkrát.

Obe mužstvá dokončila zápas len s desiatimi futbalistami. Po jednej červenej karte na každej strane padlo aj v ďalších dvoch štvrťfinálových dueloch.

V prvom semifinále juhoamerického šampionátu sa v utorok stretnú Peru a Uruguaj.